Rudolph Run 5K 2022

Rudolph Run 5K

Age Group Results

December 31, 2022


Results By Race Management Systems, Inc.

Female Open Winners

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Erin Wood                         Bargersville  IN      450   40        9        21:00.7      6:47/M
       2    Cindy Harris                      Indianapolis  IN      495   54       16        21:57.2      7:05/M
       3    Mya Bross                         Cleves  OH            423   18       19        22:16.0      7:11/M
       4    Chloe Barnes                      Franklin  IN          413   22       23        23:19.7      7:32/M
       5    Laura Walradth                                          484   35       26        23:33.5      7:36/M
       6    Amy Roell                         Shelbyville  IN       365   53       27        24:00.5      7:45/M
       7    Vicki Wilkey                      Indianapolis  IN      430   58       30        24:32.6      7:55/M
       8    Kristen Chenowith                 Fort Wayne  IN        426   39       32        25:03.5      8:05/M
       9    Heather Proft                     Shelbyville  IN       460   40       39        25:55.7      8:22/M
      10    April Leas                        Poneto  IN            359   39       40        25:56.3      8:22/M
      11    Sarah Clouser                     Noblesville  IN       405   45       42        26:06.5      8:25/M
      12    Kate Holbrook                                           331   11       43        26:36.2      8:35/M
      13    Britney Bannon                    Shelbyville  IN       463   33       45        27:28.5      8:52/M
      14    Teresa Smucker                                          402   49       46        27:39.4      8:55/M
      15    Judi Smith                        Columbus  IN          466   54       47        27:44.5      8:57/M
      16    Ilene Taylor                                            474   14       51        28:41.3      9:15/M
      17    Lisa Kiefer                       Flat Rock  IN         475   48       52        28:46.9      9:17/M
      18    Amy Bannon                        Indianapolis  IN      411   38       54        29:19.0      9:27/M
      19    Jill Holbrook                                           330   40       57        30:36.4      9:52/M
      20    Avery Hill                        Kokomo  IN            489   24       60        31:21.4     10:07/M

Female 12 and Under

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Harper Chenowith                  Fort Wayne  IN        355   7        93        52:29.9     16:56/M

Female 20 to 29

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Mackenzie Steele                                        401   21       70        34:06.9     11:00/M

Female 40 to 49

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Ashley Shanks                     Kokomo  IN            488   43       61        31:21.7     10:07/M
       2    Lisa Strange                      New Palestine  IN     425   45       64        31:46.9     10:15/M
       3    Jamma Kelly                       Aurora  IN            499   47       69        33:25.5     10:47/M
       4    Mandy Scott                                             492   44       73        36:13.2     11:41/M
       5    Anny Sheppard                     Shelbyville  IN       325   49       91        46:55.6     15:08/M
       6    Anne E Rhinehart                  Greenwood  IN         448   43       99        56:13.3     18:08/M

Female 50 to 59

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Nadine Coles                      Indianapolis  IN      438   59       67        32:13.1     10:24/M
       2    Melissa Baumann                                         458   50       81        39:30.6     12:45/M
       3    Cynthia McLaughlin                                      432   56       84        42:15.8     13:38/M
       4    Kristi Asher                      Shelbyville  IN       409   53      102      1:06:42.0     21:31/M

Female 60 to 69

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Linda Greenwell                   Franklin  IN          437   61       71        34:37.4     11:10/M
       2    Martha Taylor                                           341   65       72        35:29.2     11:27/M
       3    Janet Hoffman                     Frankton  IN          442   67       79        39:18.9     12:41/M
       4    Barbara Ellwein                   Cincinnati  OH        418   65       80        39:20.0     12:41/M
       5    Ann Morris                        Muncie  IN            315   64       83        40:46.5     13:09/M
       6    Marty Carey                       Arvada  CO            403   68       87        44:44.8     14:26/M
       7    Sandy Alexander                                         445   61       89        45:22.0     14:38/M
       8    Susan James                                             433   65       95        54:20.5     17:32/M
       9    Lynn Crae                                               491   62       96        54:22.4     17:32/M
      10    Laura Stevenson                                         420   66      100        56:16.8     18:09/M
      11    Jonna Asher                                             436   62      101      1:06:40.0     21:30/M

Female 70 to 79

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Linda Chambers                    Noblesville  IN       453   71       78        38:43.9     12:30/M
       2    Marlene Fudge                     Rushville  IN         477   76       90        46:26.3     14:59/M
       3    Marcia St. John                   Indianapolis  IN      363   75       92        48:31.4     15:39/M

Male Open Winners

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Bryan Wagner                                            478   38        1        17:30.9      5:39/M
       2    Ethan Holbrook                                          328   13        2        18:11.1      5:52/M
       3    Caden Sheaffer                                          415   18        3        18:40.1      6:01/M
       4    Sean Delaney                      Indianapolis  IN      406   19        4        18:54.6      6:06/M
       5    Cory Leas                         Poneto  IN            358   40        5        19:03.6      6:09/M
       6    James Harris                      Indianapolis  IN      494   58        6        19:31.0      6:18/M
       7    Innes MacMillan                   Franklin  IN          354   31        7        19:35.7      6:19/M
       8    Martin Wilkey                     Indianapolis  IN      429   57        8        20:48.4      6:43/M
       9    Nathaniel Evans                   Greensburg  IN        351   16       10        21:12.4      6:50/M
      10    Nicholas Kohne                    Franklin  IN          476   36       11        21:20.4      6:53/M
      11    Jess Smith                        Greenfield  IN        465   55       12        21:28.1      6:56/M
      12    Roger Malone                      Carmel  IN            452   56       13        21:31.4      6:57/M
      13    Ethan Chenowith                   Fort Wayne  IN        417   12       14        21:46.1      7:01/M
      14    Dj Higdon                                               304   27       15        21:47.7      7:02/M
      15    Ben Grese                         Indianapolis  IN      464   23       17        22:03.5      7:07/M
      16    Kendall Steele                    New Palestine  IN     497   15       18        22:11.9      7:10/M
      17    Ryan McCollum                                           459   19       20        22:18.8      7:12/M
      18    Jeffrey Smith                     Greendale  IN         485   67       21        22:44.8      7:20/M
      19    Mark Prosser                      New Palestine  IN     487   58       22        22:59.3      7:25/M
      20    Mike Toohill                      Bloomington  IL       441   58       24        23:24.6      7:33/M

Male 12 and Under

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Logan Leas                        Poneto  IN            357   12       29        24:17.9      7:50/M
       2    Liam Leas                                               356   10       35        25:37.1      8:16/M
       3    Tucker Armstrong                                        349   9        53        28:49.0      9:18/M
       4    Javar Smith                                             500   6        74        36:18.3     11:43/M

Male 13-19

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Spencer Armstrong                 Waldron  IN           350   13       25        23:26.2      7:34/M
       2    Brady Proft                                             462   16       77        38:42.0     12:29/M

Male 20 to 29

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Andy Greenwell                    Franklin  IN          404   28       55        29:34.9      9:33/M
       2    Nathan Proft                                            461   20       76        38:21.6     12:22/M

Male 40 to 49

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Jonathan Mattingly                Indianapolis  IN      456   44       37        25:54.4      8:21/M
       2    Matt Holbrook                                           329   46       44        26:37.8      8:35/M
       3    Nathan Rhinehart                  Greenwood  IN         416   43       94        53:36.6     17:18/M

Male 50 to 59

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Matthew Jourdan                   Indianapolis  IN      470   52       31        24:50.1      8:01/M
       2    Tony McClain                      Shelbyville  IN       361   56       38        25:55.2      8:22/M
       3    Jeffrey Horve                                           451   58       41        25:56.3      8:22/M
       4    Ignacio Mayorga                   Indianapolis  IN      486   52       49        27:57.2      9:01/M
       5    Averys Real Dad Hill                                    490   50       62        31:22.0     10:07/M
       6    Tim Strange                       New Palestine  IN     434   58       63        31:44.8     10:14/M
       7    Mike Wallac                                             493   57       68        33:08.8     10:42/M
       8    Jason Sheppard                    Shelbyville  IN       323   50       82        40:44.2     13:08/M

Male 60 to 69

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Ken Swank                         Indianapolis  IN      431   64       28        24:06.8      7:47/M
       2    Stephen Bartlett                  Indianapolis  IN      422   61       33        25:20.4      8:10/M
       3    Tim Grese                         Indianapolis  IN      479   60       36        25:47.4      8:19/M
       4    Tommy Belt                                              428   65       48        27:47.9      8:58/M
       5    Wayne Cassidy                                           498   64       58        31:16.4     10:05/M
       6    Mark Youngstafel                  Indianapolis  IN      482   64       59        31:18.6     10:06/M
       7    James Hoffman                     Frankton  IN          443   67       65        32:09.3     10:22/M
       8    Steve Thomas                                            362   62       75        37:10.8     12:00/M
       9    Dave Spalding                                           353   63       97        55:41.6     17:58/M
      10    Dan Spalding                                            364   65       98        55:43.5     17:59/M

Male 70 to 79

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Les Fix                           Shelbyville  IN       469   70       34        25:27.3      8:13/M
       2    Tom Swenson                                             360   70       50        28:00.7      9:02/M
       3    Sam Strange                       Loogootee  IN         454   73       56        30:04.5      9:42/M
       4    Tim Conger                        Indianapolis  IN      427   71       66        32:11.3     10:23/M
       5    Ron Spalding                      Waldron  IN           410   71       86        43:22.4     13:59/M

Male 80 and Over

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Jim Gross                         La Crosse  IN         352   83       85        42:18.3     13:39/M
       2    Gene Black                        Camden  OH            321   80       88        45:21.0     14:38/M